instagramInstagram

Kafein Sakızı

blog-topic

Kafein sporcular tarafından performansı arttırması umudu ile yıllardır kullanılıyor. Yöntem olarak kahve ile, suplement olarak direk kafein tozu olarak su ile v.b. şekillerde alınıyor.

Yeni olmasa bile üzerinde yeni durulan kafein sakızları ile yapılan çalışmalara rastlıyoruz.

Kafein sakızları, kafeinin bilinen etkilerini aynı şekilde karşılıyor mu ?

Direk sıvı halde alınan kafeinden veya kahve içerek alınandan bir farkı var mı ?

Yapılan çalışmada rugby takımı için bir test protokolü belirleniyor.

1-Kan laktat testi

2-Tükürük testosteron testi,

3- Tekrarlı sprint

4- Bilişsel beceri testleri

28 oyuncuya sakızlar dağıtılıyor. 14 sporcu 400mg kafeinli sakızı ısınmadan 5 dk önce çiğniyor. Test kör test dediğimiz kimsenin ne aldığını bilmediği bir test ve bunu sadece sonra değerlendirenler biliyor. Böylece test daha güvenilir bir hale geliyor.

Protokol aynı testlerin 2 kere uygulanması ve teste verilen aradan 15 dk sonra sporcular tekrar sakızları çiğnediler ve dinlenme sonrası aynı protokol uygulandı. Kafeinli sakızları diğer grup çiğnedi fakat yine placebo grubunun hangisi olduğu bilinmiyordu.

Sonuçlar

Kan laktat sonuçları herhangi bir fark göstermedi, tekrarlı Sprint ise beklendiği gibi 2. testte düşüş gösterdi. Pozitif bir etki görülemedi. Testin 2. yarısında yapılan tükürük testosteron seviyesi kafeinli sakız çiğneyen grupta %70 oranında artış gösterdi. Bilişsel testte anlamlı bir farklılık görülmedi.

Bu ne anlama geliyor ?

Kafeinin bilişsel performansı arttırdığını ortaya koyan satranç oyuncuları üstünde yaptığı pozitif etkiyi, aynı şekilde askerlerin karar alma mekanizmalarını pozitif etkileyen bir yönü olduğuna dair çalışmaları daha önce yayınladık. Burada ortaya çıkan soru testosterona bu çalışmalarda bakılmaması idi. Normal kahve, kafein tozunun testosteronu arttırıcı etkiyi yarattığını söylemek zor. Bu etkiyi kafein sakızının yarattığını şuan söylemek doğru olabilir.

Sonuç:

Kas kütlesini arttırmak isteyenler ısınmadan önce kafein sakızı çiğnemeleri düzenli ve planlı yapıldığı taktirde hem antrenman performansını arttıraca hem de kas kütlesini kazanımına pozitif etkileri olacaktır.