instagramInstagram

Futbolcularda Dominant Bacak – Sportif Yaralanma İlişkisi

blog-topic

Çalışma Konusu:

Elit Seviye Futbolcuların Dominant ve Dominant Olmayan Bacakları Arasındaki Kas Yaralanmaları.

Çalışmanın amacı, dominant ve dominant olmayan bacak arasındaki kuvvet farkı ve buna bağlı sportif yaralanma oranları.

Metod: 2007 ve 2013 yılları arasında İsviçre 1. Lig takımlarında oynayan 54 futbolcu üzerinde yapılan çalışmada, vakaları her maç ve antrenmanda ayrı ayrı kayıt edilmiş. Yaralanmalar hamstring, quadriceps, kalça addüktörleri üzerindeki yaralanmalar ultrasonografi ile belirlenmiş. Yaralanmanın boyutu ve tipi yine bu yol ile belirlenmiş.

Sonuç: 54 sporcuda total 105 kas yaralanması tespit edilmiş.105 yaralanmada total yaralanmanın %53 ü dominant bacak hamstring yaralanması olarak belirlenmiş. Dominant olmayan bacaktaki hamstring yaralanma oranı %47 olarak görülmüş. Anlamlı fark sadece hamstring kası için tespit edilmiş. Başka alt ekstremite kas gruplarında anlamlı bir fark görülmemiş.

Tartışma: Yapısal olarak hamstring yaralanmalarında dominant bacak hamstring yaralanmaları daha yüksek görülmüş. Sportif yaralanma sonrası sahaya dönüş safhasında bu durumun göz önüne alınması ve iki bacak arasındaki farkın minimize edilmesi ve sezon içi ekstra dominant – dominant olmayan bacak arası kuvvet dengesini koruyan programlar bu durumu engelleyebilir.

KAYNAK: Svensson K.,Muscle injuries of the dominant or non-dominant leg in male football players at elite level, Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2016