instagramInstagram

CLA Ne İşe Yarar?

blog-topic

Conjugated Linoleic Asit, yani piyasada bilinen adi ile “CLA”, bulunuşu daha eski olmak ile birlikte 1987 den itibaren kanser üstündeki etkileri ve bağışıklık sistemi üzerine etkileri üzerine çalışmalar yürütülmüş bir yağ asitidir.

CLA bir omega 6 esansiyel yağ asidi olmakla birlikte linoleik asidin izomerlerini kapsayan ve diyet ile dışarıdan alınabilir ve vücutta üretilemez.

İnsandaki CLA oranı direk diyet ile ilgilidir. Bu oran büyük oranda süt ve süt yağının tüketimi ile yakından alakalıdır. Günlük 2-3 gr alınması tavsiye edilir fakat bunu sağlamak için büyük olasılık ile obez olmak zorundasınız. Zira CLA besinlerde gr olarak az miktarda bulunur.

Besinlerde CLA Oranları mg/g – %

related-img

CLA tüketimi ile bilinenler oldukça az ve suplement piyasasında ciddi bir yere sahip. Çünkü yağ yakıcı, kilo verdirici özelliği sebebi ile çok popüler. Pahalı ve zararsız gibi görünen CLA ürünlerinin gerçekten de bilinen bir yan etkisine şuana kadar hiç bir kaynakta rastlamadık.

Blankson ve ark. 60 obez ve fazla kilolu üstünde araştırma yapmış ve 5 grupta incelemiş. Plasebo grubu sadece zeytinyağı içmiş. Diğer gruplar 1,7, 3,5, 5,1 ve 6,8 gr alarak kalan kısmı zeytinyağı ile 9 grama tamamlamış. 12 hafta sonunda 3,5 gr kullananlarda kilo sabit fakat yağ oranı düşük bulunmuş. Ortalama % 4 lük bir yağ kaybı görülmüş.

Smedman ve arkadaşları ayni şekilde 4,2 gr / gün ile benzer bir çalışma yapıyor ve 12 hafta sonunda % 3,8 lik bir yağ kaybı görülüyor fakat vücut kitle indeksinde ve abdominal çapta bir değişme olmamış.

Gauler ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada ise 1 sene boyunca 180 kişiye CLA ve trigliserit beraber verilmiş ve bu çalışmada viseral yani iç yağlanmada bir azalma ve abdominal çapta düşme olduğu görülmüş.

CLA’nın yağ metabolizmasını etkilediği ,lipaz enzimleri düşürerek yağlanmayı bastırdığı ve yağ mobilizasyonunu arttıran enzimleri tetiklediği görülmüş.

Komphus ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmanın sonuç bölümünde CLA nin yağ yıkımından ziyade kilo almayı engelleyen özelliğinin daha baskın olduğunu gözlenmiş.

Supplement Olarak CLA

Yapılan çalışmada aerobik antrenman ve 3,2 gr CLA alan 28 obez kadın üstünde 8 haftalık çalışma yapılmış ve plasebo grubuna 4 gr zeytinyağı verilmiş. 8 hafta program uygulanmış ve diyetler planlı ve kontrollü olarak takip edilmiş. Başlangic ölçümü kan değerleri, yağ oranları ve oksijen kullanım gücü test edilmiş.

Sonuç: her grupta oksijen kullanım gücü artmış,

related-img

8 haftalık çalışma sonunda CLA nin pozitif bir etkisine rastlanmamış, kan değerlerinde yine birbirine yakın değerler gözlenmiş.

CLA kullanmak isteyenler için tavsiyeler;

  • Doğal beslenme ile günlük 3- 3,5 gr a ulaşmak zor. Haplar için harcadığınız para aldığınız karşılığa değecek mi?
  • 12 haftadan uzun bunu sistematik bir şekilde kullanabilecek misiniz?
  • Aldığınız ürünün içinde CLA olduğundan emin misiniz?
  • Başka suplementler ile girdiği etkileri biliyor musunuz?
  • Başarılı sonuçlar hep diyet ve diyet-antrenman ile görülmüş hareketsiz yasayanlar için gerekli mi?